Mi az a WordPress? Miért a WordPress?

A webstudio22-nél WordPress-szel készülnek a szebbnél szebb honlapok – és persze szívvel-lélekkel. 

Ebben a blogbejegyzésben röviden összefoglalom a WordPress előnyeit és hátrányait, a legfőbb funkcióit és választ kaphatsz arra a kérdésedre is, hogy vajon a Te vállalkozásodnak megfelelő megoldás-e a WordPress weboldal.

A WordPress egy ingyenes, nyílt forráskódú webhelykészítő platform. Technikai szinten a WordPress egy PHP-ben írt tartalomkezelő rendszer (CMS – Content Management System), amely MySQL adatbázist használ. Magyarul a WordPress a legegyszerűbb és leghatékonyabb webhelykészítő platform.

A WordPress kiváló választás a legtöbb webhely számára: készülhet vele bemutatkozó, portfólió oldal, blogoldal, webshop – a lehetőségek száma végtelen. Mivel rendkívül felhasználóbarát, rugalmas és bővíthető, a WordPress nagyszerű megoldás nagy és kis webhelyekhez egyaránt.

Mi az a WordPress weboldal?

Minden olyan weboldal, amely a WordPress-t használja tartalomkezelő rendszerként (CMS). A WordPress a honlap backendjét (azt a felületet, ahol a felhasználó bejelentkezik, hogy módosításokat vagy új tartalmat adjon hozzá) és a frontendet (a webhely azon látható része, amelyet a látogatók a weben látnak) egyaránt hatalmazza .

Íme néhány példa a WordPress segítségével létrehozható weboldaltípusokra:

Blog – A blog egy speciális webhely, amely gondolatok, élmények, fényképek, vélemények, oktatóanyagok, receptek és még sok más megosztására szolgál. A blogok általában először a legutóbb közzétett tartalmat jelenítik meg.

E-kereskedelmi webhely – Az e-kereskedelmi webhely (webshop) lehetővé teszi áruk vagy szolgáltatások online értékesítését, akár online fizetési rendszeren keresztül.

Vállalkozási webhely – A legtöbb vállalkozás számára ma már elengedhetetlen egy saját honlap fenntartása. A honlapodon keresztül az ügyfelek megismerhetik a cégedet és a kínálatot, kapcsolatba léphetnek veled, árajánlatot kérhetnek, időpontot egyeztethetnek – bármi is a célod a weboldaladdal, a WordPress-szek meg tudod valósítani.

Tagsági webhely – A tagsági webhely azoknak jó választás, akik a szolgáltatásaikat csak az előfizetőiknek tartják fenn. Az oldalak vagy bejegyzések eléréséhez a felhasználóknak be kell jelentkezniük, vagy fizetniük kell a tartalomért. Ezt a funkciót bármely meglévő WordPress oldalba be lehet építeni.

Portfóliówebhely – Itt értékesíteni nem tudsz, de bemutathatod a szolgáltatásaidat és a termékeidet, és például egy kapcsolatfelvételi űrlapon keresztül tudnak a potenciális ügyfelek további információt kérni.

Fórum webhely – A fórum oldalak itthon is népszerűek – kérdéseket lehet feltenni és belépés után bárki válaszolhat legjobb tudása szerint. Ezeken az oldalakon általában nagyon sok hirdetés jelenik meg, ami sok felhasználót elriaszt.

Rendezvény weboldal – Egy ilyen oldalon a nagyobb rendezvények programjait, előadóit tudjuk bemutatni és azonnali jegyvásárlásra is van lehetőség.

E-learning (tanfolyam) webhely – A hallgatók online tanfolyamokon vehetnek részt, nyomon követhetik fejlődésüket, letölthetik a tananyagokat és még sok mást egy e-learning webhelyről. Az online tanfolyamokhoz egy speciális beépülő modul (plugin) 

szükséges, ennek a futtatására bármely meglévő WordPress oldal alkalmas.

A lehetőségek végtelenek a WordPress webhelyek testreszabásában. Rengeteg WordPress sablon és bővítmény áll rendelkezésünkre, csak tudnunk kell, pontosan mi a célunk a vállalkozásunk weboldalával.

Nekem való a WordPress?

Ezek a WordPress platform legfontosabb előnyei:

Egyszerű – A WordPress rendkívül felhasználóbarát. Az oldalad legtöbb elemét te magad is könnyen szerkesztheted – pl. árak, kínálat, új termékek, új események, blog. De ha nem érzed benne komfortosan magad, mi mindig a rendelkezésedre állunk.

Olcsó – Ha nem szeretnél extra, egyedi funkciókat az oldaladra, akkor nincs szükség egyedi fejlesztésre, így kezdő vagy egyéni vállalkozóként sokat tudsz spórolni, hiszen az egyedi, kódokkal épített weboldalak rengeteg munkával járnak és így a webfejlesztők tarifái elég magasak. Ismerni kell a WordPress határait, nem lehet vele mindent megvalósítani, de a maga nemében tökéletes megoldás.

Rugalmas – A WordPress sokféle webhely létrehozását teszi lehetővé, a személyes blogoktól és online áruházaktól kezdve az online magazinokig és portfólió oldalakig.

Felhasználóbarát – Ha nem okoz gondot egy Word dokumentum szerkesztése, akkor a WordPress sem fog majd ki rajtad.

Nyílt forráskódú szoftver – A WordPress egy nyílt forráskódú szoftver, amely a GNU General Public License (GPL) licence alatt működik , vagyis nem egyetlen vállalat vagy entitás tulajdona. Fejlesztők és felhasználók százai működnek együtt, és járulnak hozzá a szoftver fejlesztéséhez. A nyílt forráskód használata folyamatos fejlesztéseket, megbízhatóságot és ingyenes használatot jelent mindenki számára.

Nem kell kódolni – Habár a WordPress számos kódolási nyelvet használ, a használatához nincs szükség ezek ismereteire.

Bővíthető – A WordPress alapszoftver WordPress bővítményekkel bővíthető. A WordPress beépülő modulok olyan szoftverdarabok, amelyeket feltölthetsz a webhelyedre további funkciók (például e-kereskedelem, SEO, biztonsági mentések, kapcsolatfelvételi űrlapok stb.) hozzáadásához. Több ezer ingyenes és prémium (fizetős) WordPress beépülő modul létezik, ezek gyakorlatilag minden igényt kielégítenek.

Teljesen testreszabható – A WordPress témák adják az alapot a webhely kialakításához és elrendezéséhez. Amit megálmodunk a tervezés során, azt meg is tudjuk valósítani a weben. 

Biztonságos – Bár egyetlen webhely platform sem 100%-ban biztonságos, a WordPress biztonsága folyamatosan javul a fejlesztőkből és felhasználókból álló éber biztonsági csapattal.

A legfontosabb WordPress funkciók

Weboldal-építő platformként és CMS-ként a WordPress lenyűgöző funkciókkal rendelkezik. Ezek a legismertebbek:

SEO – A keresőoptimalizálás (SEO) technikai szinten kezdődik, és a WordPress kivételesen jó kódalapot biztosít a SEO számára. A megfelelő SEO beállításokkal segíthetünk a keresőmotoroknak (pl. Google) releváns találatokat hozni a weboldalunkra.

Sebesség – A WordPress folyamatosan arra törekszik, hogy eltávolítsa a feleslegesen felhalmozott kódokat, amelyek lassítják a webhely betöltési sebességét.

Mobilbarát – A legtöbb WordPress téma eleve mobilbarát vagy reszponzív, vagy nagyon könnyen szerkeszthető a reszponzív megjelenése.

Médiafájl könyvtár – A WordPress beépített médiakönyvtárat tartalmaz, amelybe médiafájlokat – képeket vagy videókat tölthetünk fel és ágyazhatunk be az oldalakba vagy a bejegyzésekbe. A WordPress-en belül akár alapvető szerkesztéseket is elvégezhetünk a képeken.

Felhasználóbarát– A WordPress használata nagyon egyszerű, nem igényel kódolást.

Beépített blog – A blog az egyik legjobb ingyenes marketingeszköz, és minden WordPress oldal alkalmas a blog létrehozására, ráadásul könnyen szerkeszthető és publikálható az általad írt bejegyzés.

Néhány érdekesség a WordPress-ről

A WordPress 2003-ban indult, amikor Mike Little és Matt Mullenweg létrehoztak egy kevéssé ismert blogíró eszközt, a B2/cafelog néven. Little és Mullenweg egy jobb blogplatform létrehozására törekedett, amely az eredeti B2 kódbázisra épült, de következetesebb fejlesztéssel.

Az eredmény a WordPress lett. A WordPress először a blogírás eszköze volt, de hamarosan egy tartalomkezelő rendszerré (CMS) nőtte ki magát, amely számos webhely kezelésére képes.

WordPress használati statisztikák az interneten

A tartalomkezelő rendszerek használati adatait vizsgáló legfrissebb jelentés szerint a WordPress több mint 60 millió webhelyet, vagyis az összes internetes webhely 43%-át, és az ismert tartalomkezelő rendszereket tartalmazó webhelyek több mint 64%-át irányítja. 

Ki használ a WordPress-t?

Számos híres blog, hírügynökség, zenei oldal, a Fortune 500-as cégek és hírességek használják a WordPress-t, köztük az NBC, a CBS, a USA Today, a Time, a Disney, az Airbnb, a Spotify, a TechCrunch és még a Pioneer Woman is.

Ezen az oldalon rengeteg WordPress webolat találsz, érdemes inspirálódni. 

És mostanra talán határozott választ kaptál arra a kérdésedre, hogy kell-e a vállalkozásod számára egy tuti WordPress weboldal. Ha a válasz igen, itt keresd a webstudio22-t egy ingyenes konzultáció egyeztetésére.

Az eredeti cikk teljes egészében itt olvasható.